Ülkemizde İnsan Hayatı Neden Bu Kadar Ucuz?

Ülkemiz’de İnsan Hayatı Neden Bu Kadar Ucuz?

Soma’da 13.05.2014 günü çok elim bir iş kazası yaşandı,hepimizi yasa boğan bu acı olay bizim şapkamızı önümüze koyma zamanının geldiğini göstermektedir.

Ülkemizde İnsan değeri maalesef çok düşük, birinci öncelik maddiyat olmuş, insan kimsenin umrunda bile değil.

Peki ülkemizde neden insana verilen değer bu kadar az? Gelişmemiş, az gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerde insanlara verilmesi gereken değer verilmemektedir, bunun bence başlıca nedeni eğitim(sizlik)!

Gelişmemiş, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öncelik para olduğundan, para kazanmak için insanın başına gelebilecek iş kazaları ve hastalıklarını hiçkimse umursamadan sadece biran evvlel hedeflediği işi yapmak ve hedeflediği üretimi gerçekleştirip karşılığında para kazanmak arzusu öne geçip esas önem verilmesi gereken işçinin sağlığı ve güvenliği ikinci planda kalmaktadır.

Para kazanmak tabii ki girişimcinin birinci hedefidir ancak sadece para kazanma hırsıyla insanı değersizleştirip köle gibi kullanmak, iş yapılırken gerekli tedbirleri almamak böyle üzüntü verici olayların ne yazik ki yaşanmasına sebebiyet verir.

Peki ne yapılmalı?

1-Eğitim ve uygulama birinci öncelik olmalı,

2-Göstermelik kanunlar çıkartılmamalı,

3-Yasalar incelenip eksiklikler var ise tespit edilip modern ülkelerdeki gibi olmalı,

4-Çıkartılan kanunlar göstermelik denetlenmemeli,

5-Adam kayırmaca yöntemiyle denetim yapılmamalı,

6-İnsanın başına gelebilecek her türlü riske karşılık gelişmiş ülkelerde alınan önlemler alınmalı,

7-Siyasi rant amacıyla uygulanması gereken denetimler hiçbir zaman ihmal edilmemeli, herkes kanunlar karşısında eşit olmalıdır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir