Ücretsiz İzin Hakkında Merak Edilenler

Ücretsiz İzin Hakkında Merak Edilenler

Ülkemizde çalışanların ve işverenlerin kanunlardan doğan hakları vardır. Tabi bu hakları kullanmak için öncelikle bu hakları bilmek gerekir. Çalışanlar sıkça ücretsiz izne çıkartılırlar

yada çalışanlar ücretsiz izne çıkmak isterler peki bu durumda neler yapmaları gerekir. Kanunları bilmeden yapılan küçük hatalar daha sonra tazminat hakkının da ortadan kalkmasına neden olabilir. Yargıtay kararlarında işçinin ücretsiz  izinli olduğu dönemlerde başka işyerinde çalışması işveren tarafından fesih nedeni sayılmıştır. İşçilerin bu hususu da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ücretsiz izin konusunda bir zorlama yapılamaz .

Karşılıklı anlaşma olmadan ücretsiz izin olmaz. İşçi veya işveren tarafından gelen talebin karşı tarafça kabul edilmesi  gerekmektedir. İşverenin işçiyi ücretsiz izne ayırmak istemesi durumunda bunu yazılı olarak işçiye bildirmeli  işçide 6 gün içinde  cevap vermeli   İşçi ücretsiz izne ayrılmak istemesi durumunda işverene yazılı olarak başvurması ve işverenin onaylaması gerekmektedir. İşveren işçinin onayını almadan işçiyi  ücretsiz izne ayıramaz .Eğer bu şekilde ücretsiz izne ayırırsa diğer şartları taşıması halinde işçinin ihbar ve kıdem tazminatı alma hakkı doğar. Hatta işe iade davası açabilir. Ayrıca işçiyi ücretsiz izne ayırmak için işçinin belirli bir süre çalışma şartı yoktur. Ücretsiz izinde bulunma  süresi sınırı yok karşılıklı anlaşmaya bağlı işçi ücretsiz  izinli olduğu sürede ücret alamaz. İşsizlik ödeneğinden yararlanamaz, kendisi için sigorta  primi ödenmez.  Ücretsiz izinli dönemde iş sözleşmesi askıda sayılır. 

Yargıtay kararlarında işçinin ücretsiz  izinli olduğu dönemlerde başka işyerinde çalışması işveren tarafından fesih nedeni sayılmıştır. İşçilerin bu hususu da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ücretsiz izin formu  dilekçesi  belgesi ve ücretsiz izin istek formu şekle bağlı değildir. Adı, soyad, sigorta sicil numarası , ücretsiz izne ayrılma gerekçesi ve ücretsiz izne ayrılmak istenilen süreyi yazmak yeterlidir. Ücretsiz izne ayrılmak için  imza atmak gerekmektedir. Adres,  telefon numarası da  yazılabilir. Ücretsiz izin dilekçesini İşverene hitaben yazmak gerekmektedir.

**************************************************************************

SORU: 1971 yılında Babaannem Türkiye’den 2 ay sigortalı olarak çalışmış. Daha sonra Almanya’ya gitmiş 23 sene Almanya’da kalmış ve Almanya’dan emekli olmuş. Babaannem Türkiye’den emekli olabilir mi? Yeliz KULU

CEVAP: Yeliz Hanım, Babaanneniz Almanya’da çalıştığı yada boşta geçen süreler için 3540 gün yurtdışı borçlanması yaparak 30 Haziran 2014 tarihine kadar 40.426.-TL ödeme yaparsa Türkiye’den de emekli olur ve 1150TL civarında emekli maaşı alır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir