Türkiye’de Çifte Emeklilik Mümkün mü!

Türkiye’de Çifte Emeklilik Mümkün mü!

Ülkemizde emeklilik SGK Emekliliğidir. SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı dışında emekli olma şansınız yoktur. Ayrıca SSK, Bağ-Kur yada Emekli Sandığından sadece birinden emekli olabilirsiniz hem SSK hem de Bağ-Kur yada Emekli Sandığı ve SSK’dan iki emekli maaşı almanız mümkün değildir.

Son dönemlerde çifte emeklilik olarak ortaya çıkan haberler olayın aslına baktığımızda gerçek değildir. Normal SGK emekliliği dışında duyduğunuz ikinci emeklilik Tasarruf şirketlerine ödemeleriniz karşılığında size ödenecek paralardır. Tasarruf şirketleri emeklilik şirketleri değildir. Tasarrufa özenmeniz için size daha hoş görünsün diye ismi Bireysel Emeklilik olarak geçmektedir.Dediğimiz gibi ülkemizde emeklilik sadece SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Emekliliğidir.

Bireysel Emeklilik de gerçekten emeklilik mi?

Bireysel emeklilik sistemi bir nevi yatırım danışmanlığı sistemidir. Yani, elinizde bulunan, biriktirdiğiniz paraları nerelerde değerlendirmeniz gerektiği yönünde bir danışmanlık hizmeti gibidir.

Bireysel emeklilik sistemine ödediğiniz primleri sizin adınıza, size önerilen yatırım araçlarında (Borsa, döviz, faiz vs) değerlendirme ve bu değerlendirme karşılığında sizden aldığını size veren bir sistemdir.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir