Torba Yasada Neler Var Neler Yok!!!

Torba Yasada Neler Var Neler Yok!!!

Milyonların beklediği Torba Yasa Tasarısı nihayet Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldi. Vatandaşları birebir ilgilendiren Torba Yasa Tasarısı beklentileri karşılar mı bilmiyorum, fakat bir çok kişide bu haliyle hayal kırıklığına sebep oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sevk edilen tasarıda özetle şunlar var;

TORBADA NELER VAR: 1. Doğum borçlanmasının 2’den 3 ‘e çıkarılması 2. Memur ve esnaflara doğum borçlanma hakkı verilmesi 3. Madencilere erken emeklilik 4. Taşeron şirketlere yasal düzenleme. 5. Mavi kartlılara mahkemesiz borçlanma 6. Yurtdışı başlangıç tarihinin Türkiye’de de geçerli sayılması. 7. 100 liranın altındaki borçlara af.

Doğum borçlanmasıyla iki çocuk için borçlanma hakkı artık üç çocuk için olacak ve prim günü eksik olan ve üç çocuk için borçlanma yapacaklar bir çocuk için 720 gün üç çocuk için 2160 gün borçlanabilecek ve 30 Haziran tarihine kadar kanun onaylanırsa 24.667.-TL ödeme yaparak 6 yıl erken emekli olabilecekler.

Ayrıca ilk işe başlama tarihi SSK olan annelerin yararlandığı doğum borçlanmasından Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi çalışan annelerde yararlanabilecek.

Maden çalışanları daha erken emekli olabilecek.

Yurtdışı Borçlanmasıyla emekli olmak isteyenler artık dava açmadan Yurtdışında ilk işe başlamalarını Türkiye’den işe başlama saydırabilecekler. Tabi bütün ülkelerde çalışanlar bu imkandan yararlanamayacak Sosyal Güvenlik Anlaşması yaptığımız 23 ülkede çalışanların böyle bir şansı olacak.

Ayrıca Türk Vatandaşlığından çıkıp başka bir ülkenin uyruğuna geçen vatandaşlarda Türk vatandaşlığında geçen süreleri borçlanabilecekler.

TORBADA NELER YOK: 1. Yaşa takılanlara emeklilik 2. Yaşa takılanlara sağlık hakkı 3. Güne takılanlara borçlanma 4. Bağkur borçlarına af 5. Bağkur’lulara geriye dönük tescil hakkı 6. Staj sürelerinin başlangıç sayılması 7. GSS borçlarına af 8. Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı 9. Taşerona kadro 10. Taşeron işçi çalıştırma yasağı

Torba Yasa’da olmayanlar aslında en çok olması istenen konulardı, Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş ve yılını doldurup prim günü eksik olanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Mecliste bulunan Torba Yasa’ya bazı eklemeler olacak özellikle SGK’nın alacakları yani vatandaşın, esnafın ve işverenlerin borçlarının yapılandırılması ek tasarıyla Meclise gelecek. Başta Bağ-Kur’a borcu olan esnaf olmak üzere yanında çalıştırdığı işçilerden dolayı ödeyemediği primleri yapılandırma şansı bulacak işverenler rahat bir nefes alabilecekler.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir