Torba Yasa Tasarısı Bağ-Kur’luları Üzdü!!!

Torba Yasa Tasarısı Bağ-Kur’luları Üzdü!!!

Sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında toplayan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu 20.05.2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi ve böylece süreç başladı, devamında da SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tarihe karışarak tek çatı sağlanmış oldu.

20.05.2006 tarihinde Bağ-Kur 4/B ismini aldı. Aslında emekli olmak isteyenler için kurum tek çatı altında birleşse de şartlar eskiden olduğu gibi SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığında aynıdır. Kısaca SSK,Bağ-Kur Emekli Sandığı isimleri değişti fakat bugün emekli olmak isteyenler SSK-4/A, Bağ-Kur 4/B ve Emekli Sandığı 4/C şartlarıyla emekli olurlar.

Bugün Bağ-Kur(4/B) kapsamında olanlar şunlardır; Kendi adına işyeri olanlar, şirket ortağı olanlar,isteğe bağlı prim ödeyenler, tarımda kendi adına iş yapanlar Bağ-Kur yani 4/B’li olurlar.

Bu durumda olan ve primini ödeyemeyen on binlerce kişi bir yıl yada iki yıldan daha fazla borcu olup ve geçmişe dönük bu borçlarının ve günlerinin silinmesi hakkını beklemekteydiler. Bağ-Kur 4/b zorunluluk esasına dayanmaktadır. Kendi adına işyeri olanlar yada şirket ortağı olanlar(SSK’lı-4/a’lı olarak çalışmıyorlarsa) zorunlu olarak Bağ-Kur ödemek zorundadırlar.

Bu zorunluluk nedeniyle istemediği halde zorunlu olarak Bağ-kur’lu olup ve primlerini ödemeyen yada ödeyemeyen kişilerin sabırsızlıkla beklediği torba yasa maalesef bu durumda olan borçlarını ve primlerini iptal ettirmek isteyenleri bir hayli üzdü. Torba Yasa Tasarısında Bağ-Kur prim borçlarının ve hizmetlerinin silinmesi bir hüküm bulunmamaktadır. Tasarı görüşmelerinde bu konu muhakkak gündeme gelmeli ve ek madde konularak bu durumda olanların isterlerse prim günleri ve borçlarından kurtulmaları sağlanmalıdır.

Ayrıca geçmiş dönemde kendi adına işyeri açan yada şirket ortağı olup Bağ-kur/4B’ye kayıt yaptırmayanlara da geçmişe dönük parasını ödeyerek Bağ-Kur günlerini tescil ettirme hakkı TBMM’de olan Yeni Torba Yasasında maalesef yok. Geçmişte işyeri açmış şirket ortağı olmuş Esnaf Odasına yada Ticaret Sanayi Odasına ve Siciline kaydı olmasına rağmen Bağ-Kur primlerini ödemeyen bu kişilere silinen Bağ-Kur primleri ve borçları için kolaylıklar sağlanmalıydı ve Torba Yasa Tasarısı görüşmelerinde bu durumda olan binlerce kişiye böyle bir hak verilmelidir.

********************************************************************************

SORU: Özgür bey yeni çıkacak torba yasayı sizlerin sayesinde takip ediyoruz. Yeni torba yasada 2 çocuk için borçlanma hakkı 3 çocuğa çıkarılıyor, benim öğrenmek istediğim sigortalı olmadan önceki doğumlar borçlanılabilecek mi?

CEVAP: TBMM’de bulunan Torba Yasa doğum borçlanmasını 2 çocuktan 3 çocuğa çıkartıyor fakat eskiden sadece SSK’lı olup daha sonra doğum yapan annelere sağlanan doğum borçlanması hakkı Emekli Sandığına yada Bağ-Kur başlaması olup daha sonra doğum yapan annelere de verildi fakat SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı başlangıcından önce doğum yapan annelere böyle bir hak yeni çıkacak yasada maalesef yok.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir