Ara 1, 2014

Yayınlayan  Makaleler, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

Torba Yasa SSK/Bağ-Kur Prim Günü Çakışanları Güldürecek

Torba yasa beklentileri karşılayacak mı bilinmez fakat torba yasa milyonlarca kişinin yüzünü güldürecek. Özellikle işyeri açan yada şirket ortağı olanlar ve bu işyerlerini kapatmadan başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanların SSK primleri ve işyeri sahibi yada şirket ortağı oldukları için Bağ-Kur primleri çakışmaktaydı. Bağ-Kur /SSK çakışma durumunda ise emekli olmak isteyenler Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyorlardı. Hem SSK’dan emekli olamıyorlar hem de Bağ-Kur’a ayrıca prim borçlarını ödemeleri gerekiyordu. Bu durumda olanlar ”Baskın Çalışma Davaları” açıp, sigortalı olarak çalıştıklarını ve geçimini SSK’lı çalıştıkları işten kazandıkları parayla sürdürdüklerini, işyerlerinin yada şirket ortaklıklarının sadece kağıt üzerinde var olduğunu özellikle şirket ortağı olanlar şirketlerin kapanışları zor ve masraflı olduğundan kapatamadıklarını ve SSK’dan emekli olmaları gerektiğini ve bu konuda haklılıklarını yargı önünde kanıtlamaya çalışıyorlardı. Yeni çıkacak torba yasa bu durumda olan binlerce kişinin hemen emekli olmasını sağlayacak. Yeni torba yasa 24 ay ve üzerinde Bağ-kur prim borcu olanların bu borçlarını ve günlerini sildirme şansı verdiğinden SSK ile çakışan Bağ-Kur günlerini sildirdiklerinde SSK şartlarıyla ceplerinden para çıkmadan emekli olma şansını yakalayacaklar.

****************************************************************

SORU: Özgür bey, 25.07.1959 doğumlu bir bayanım, 01.04.1983 tarihinde sigortalı oldum. 1 çocuk için 720 gün doğum borçlanması yaparak 28.05.2011 tarihinde 3600 günümü doldurdum. Ne zaman emekli olabilirim. Göknur ŞAM

CEVAP: Göknur hanım siz 58 yaşında 25.07.2017 tarihinde emekli olacaksınız, fakat küçük bir yanlışlıkla maalesef 2 yıl kaybetmişsiniz. 23.05.2011 tarihinde yani 5 gün önce doğum borçlanmasını ödeseydiniz, 2 yıl önce 25.07.2015 tarihinde emekli olacaktınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir