Torba Yasa Bütün Anneleri Erken Emekli Edecek Haberlerine İnanmayın!!!

Torba Yasa Bütün Anneleri Erken Emekli Edecek Haberlerine İnanmayın!!!

Meclis gündeminde olan ve milyonların beklediği torba yasada sona yaklaşıyoruz. Torba yasa henüz yasalaşmadı fakat sosyal medyada sanki torba yasa çıkmış ve milyonlarca kadın hemen emekli olacakmış gibi manşetleri bende sizler gibi okuyorum. Torba yasayla emekli olacağını bu manşetlerden okuyan ve umutlanan kişiler adına da açıkçası üzülüyorum.

Doğum yapan tüm anneler erken emekli olacak haberleri maalesef yalan haberdir. Torba yasada doğum borçlanması yapmak isteyen anneler için bazı avantajlar mevcuttur.

Mevcut doğum borçlanmasından en fazla iki çocuk için yararlanma şansı vardır. İki çocuk için borçlanma yapabilmek için de öncelikle SSK işe başlama ve SSK işe başlamadan sonra doğumların olması gerekmektedir, ayrıca doğum borçlanması için doğumlardan sonra çalışmamak veya isteğe bağlı prim ödememek koşulu ile iki çocuk için toplam 1440 gün 7kadınların borçlanma hakları vardır. Doğum borçlanması bir çocuk için 720 gün, iki çocuk için 1440 gündür. Doğum borçlanması yapmak isteyen kadınlar doğum borçlanmasında kaç gün isterlerse o kadar borçlanma yapabilirler. Doğum borçlanmasının tamamını borçlanma zorunluluğu yoktur.

YENİ TORBA YASA TARARISINDA İSE;

*Doğum borçlanması üç çocuk için yapılabilecektir, Doğum borçlanması toplam üç çocuk için 2160 gün olarak yapılabilecektir.

*SGK başlangıcı SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi olan ve daha sonra doğum yapan anneler doğum borçlanması hakkına sahip olacaklar.

Kısaca şöyle özetleyebiliriz prim günü eksik olan doğum yapan kadınların 1440 gün olan borçlanma hakkı 2160 güne kadar çıkartılmıştır. SGK başlangıcı SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı olan doğum yapan kadınlar borçlanma hakkından yararlanabilir ve emeklilik için istenen yaş ve yıl şartlarını tamamlamış prim günü eksik olan kadınlar dört yıl erken emekli olurken artık 6 yıla kadar erken emeklilik hakkını elde etmiş oldular.

Prim günlerini doldurmuş yaşını bekleyen kadınlara bu torba yasada hiçbir hak verilmemiş oldu. Ayrıca doğum yapıp daha sonra SGK sistemine giren kadınlara da Meclis gündeminde olan torba yasa bu haliyle hiçbir hak sağlamamış oldu.

TORBA YASADAN BEKLENTİLER NELERDİR;

*Doğum borçlanması hakkının doğum yapan tüm kadınlara verilmesi gerekir.

*SGK başlangıcından önce doğum yapan kadınlara da doğum borçlanması hakkı verilmelidir.

*Doğum borçlanması yapan kadınların işe başlama tarihi tıpkı askerlik borçlanmasında olduğu gibi geri çekilmelidir.

*Doğum borçlanması yapmak isteyen kadınların doğumdan sonra çalışmış olmasına bakılmaksızın yada isteğe bağlı prim ödemesine bakılmaksızın doğum borçlanması hakkı verilmelidir.

SORU: Eşi doğum yapan erkeğin izin hakkı var-mıdır?

CEVAP: Eşi doğum yapan işçi erkeklerin izin hakkı yoktur. Toplumumuzda 3 güne kadar izin hakkının olduğu yönünde yanlış bir bilgi vardır. Bu tamamen işverenin inisiyatifindedir. İsterse istediği gün kadar izin verebilir. Fakat memurların eşleri doğum yaptığında 10 güne kadar izin hakları vardır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir