Süt İzni (Emzirme İzni) Hakkında Tüm Merak Edilenler

Süt İzni (Emzirme İzni) Hakkında Tüm Merak Edilenler

Doğum yapmış (çocuklu) kadın işçinin bu çocuğunun (veya çocuklarının) anne sütüne, annenin ise çocuklarını emzirebilmek için her gün bir miktar boş zamana ihtiyaç duyacağı açıktır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, emziren kadın işçilere, iş hukukunda süt izni (emzirme izni) hakkı tanınmıştır.

Özel sektörde çalışan annelerin çocukları bir yaşına gelene kadar günlük bir buçuk saat süt izni hakkı vardır. Kamuda çalışan annelerin ise ilk altı ayda günlük üç saat, ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saattir. Süt izni annelere işveren tarafından verilen bir izin değildir. İş Kanunu gereğince kendilerine sunulan yasal bir haktır. Süt iznini kullandırmayan işverenler için idari para cezası uygulanır. 2015 yılı için bu ceza 1.479,00-TL’dir.

Süt izni ile ilgili sigortalı kadınların bilmesi gerekenler şunlardır;

  • Günlüksüt izni toplamda bir buçuk saattir. Bir buçuk saatin nasıl kullanılacağı ile ilgili karar tamamen sigortalıya aittir.Süt iznini sigortalı istediği saatlerde, isterse parça parça, isterse tamamını kullanabilir. Uygulamada genellikle akşam mesai bitiminden bir buçuk saat önce sigortalıya izin verilmekte ya da sabah bir buçuk saat sonra mesaiye başlamaktadır.
  • Kamuda çalışan işçilerinsüt izin süreleri ilk altı ay için günlük üç saat, ikinci altı ay için günde bir buçuk saattir.
  • Süt iznininitoplu olarak, yani haftalık veya aylık olarak kullanılması mümkün değildir. Süt iznindeki maksat çocuğun ihtiyaç duyduğu anne sütünü almasını sağlamaktır. Bu nedenle iş hukukunda izin süresi günlük olarak belirlenmiştir.
  • Süt iznininiş hukukunda 1 yaşından küçük çocuklar için kullanılabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle çocuk 1 yaşını tamamladığında süt izni hakkı bitmektedir.
  • Süt izin süreleriiş çalışma süresi olarak geçmektedir. Bu nedenle izin süresi nedeniyle sigortalının maaşından kesinti yapılamaz, sigorta primi eksik yatırılamaz.
  • Birden fazla çocuk doğurup emzirmek zorunda kalanlar için izin süresi yine bir buçuk saattir. Sürenin artırılmasıyla ilgili yasada herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak sigortalı işverenle uzlaşması halinde süreyi uzatabilir.
  • Süt iznikullanılmayıp bunun yerine işverenden ücret talep edilmesi, talep edilen ücretin fazla mesai olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Süt iznindeki maksat çocuğun sağlığıdır. Mahkemelerce verilen kararlar, süt izninin günlük kullanılması ve bu izni vermeyen işverene idari para cezası uygulanması yönündedir.
  • Süt iznini işverenlerin kullandırmak istememesi durumunda çalışanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayette bulunabilirler.İş sözleşmesini haklı nedenlerle feshedip kıdem tazminatı talep edebilirler. Ancak iş sözleşmesini kendisi feshettiği için ihbar tazminatı alamazlar.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir