Staja Başlama Emeklilikte İşe Başlama Olarak Kabul Edilemez!!!

Staja Başlama Emeklilikte İşe Başlama Olarak Kabul Edilemez!!!

Son birkaç gündür sosyal medyada çıkan haberler staj ve çıraklık sigortasından başlangıcı olan kişilerin bu başlangıçlarının işe başlama tarihlerinin emeklilikte işe başlama tarihi sayılacağı yönünde, fakat durum maalesef böyle değil.

Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet dökümünde ilk işe giriş tarihi staj ve çıraklık olan kişilerin bu başlangıçlarının gözükmesi bu durumda olan kişileri bir hayli heyecanlandırdı. Hizmet dökümü alan kişiler aşağıda örneği olan hizmet dökümlerini görmeye başladı. Olayın aslı aslında örnekte de görüleceği gibi stajyerleri mutlu edecek bir durum değil. Örnekte ilk işe başlama tarihi 01.10.1988 staj başlangıcı olarak gözüküyor fakat staj günleri UZUN VADE GÜN SAYISINDA yer almıyor. Ayrıca hizmet günleri bölümünde de staj başlama tarihi gözükmemektedir. Sigortalı staja başladığında aldığı sigorta numarasını tüm çalışma hayatı boyunca kullansa bile staja başlama tarihi, emeklilik hesabında dikkate alınacak olan sigortalılık  başlangıç  tarihi olarak kabul edilmez.Yine bu da stajyerlik döneminde malullük,yaşlılık,ölüm sigortası primi ödenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.Staj süresindeki sigortalılık başlangıcı hastalık,iş kazası ve meslek hastalığı için sigortalılık süresinden sayılırken,emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresine ilave edilmez.

Adı Soyadı …….

Cinsiyeti    ……..

T.C. Kimlik No ……..

Baba Adı ……

Ana Adı  ……..

Doğum Yeri ….

Doğum Tarihi 25/10/1973

İlk İşe Giriş Tarihi 01.10.1988

Durumu Aktif

Toplam Uzun Vade Gün Sayısı 5769

Sig. Kolu Sig. Statü Sicil No İsim İşyeri No Ünite Dönem Belge K. Tür Gün P.E.K Giriş Tar. Eksik G.N. Çıkış Tar. Çıkış Nedeni
4a 506/4 Aylık Bordro 1601………. MEHMET 99….. 1601 1990/02 1 Asıl 11 151.800,00

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir