Soydaşlarımızın Bulgaristan Askerlik Borçlanması

Bulgaristan göçmenlerinin askerlik borçlanması / Özgür Erdursun

Bulgaristan’dan gelen erkek soydaşlar askerliklerini Bulgaristan’da yaptılarsa askerlik süresi kadar askerlik borçlanması yapma hakkı kendilerine verilmişti.

Bu konuda eski SSK Genel Müdürlüğü’nün 12-10 ve 12-18 Ek Sayılı iki genelgesi ile SGK Başkanlığı’nın 2008/111 sayılı genelgesi ile Bulgaristan’dan gelen soydaşların söz konusu SSK genelgelerine göre;

Bulgaristan’dan gelenlerden askerlik borçlanması yapmak isteyenler belge getirmek zorunda değildir ve bu durumda 2 yıllık bir sürenin askerlik borçlanmasını yapabilirler. Belge getirirlerse bu kere belgede daha fazla süre kayıtlı ise o süre kadar borçlanabilirler.
SGK’nın son 2008/111 sayılı genelgesi bu durumu biraz daha değiştirdi, genelgeye göre elinde askerlik sürelerini gösterir belgesi olanlar belgede ne kadar süre yazıyorsa hepsini borçlanmak hakkına sahiptir.

Elinde askerlik belgesi olmayanlar ise;

Türk vatandaşlığına alınanlardan vatandaşlığa alındıkları tarihte 22 yaşını doldurmuş olanlardan geldikleri ülkelerde yaptıkları askerlik sürelerini belgeleyenler belgede kayıtlı süreyi, belgede kayıtlı sürenin olmaması veya Türkiye’deki emsallerinin yaptığı askerlik süresinden fazla olması hallerinde emsalleri kadar borçlandırılacaklardır” denildiğinden, belgesi olan belgedeki süre kadar belgesi olmayanlar da 2 yıl değil de doğum tarihlerine göre Türk’ler Türkiye’de 18 ay veya 20 ay askerlik yapma dönemlerine göre emsal doğum tarihli Türkler ne kadar askerlik yapıyorlarsa o kadar süre borçlanabileceklerdir. 

Yani 1960 doğumlu bir kişi için örnek verirsek Bulgaristan’da 27 ay askerlik yapmış olsun, Türkiye’de aynı doğum tarihli vatandaş 18 ay askerlik yapmışsa, Bulgaristan’dan gelen ve askerlik borçlanması yapmak isteyen vatandaş en fazla 18 ay borçlanma yapabiliyor.

Bulgaristan’dan gelen vatandaşın Bulgaristan’da yapmış olduğu askerlik süresinin tamamını borçlanması için dava açması gerekir. Dava yoluyla kendisi 27 ayın tamamını borçlanabilir.

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatında Profesyonel Danışmanlık için 0543 625 5 625

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir