Oca 20, 2015

Yayınlayan  Duyurular, Genel, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

SGK YAPILANDIRMA YAPACAKLAR DİKKAT!!

foto

 

Bilindiği üzere, 11 Eylül 2014 tarihinde 6552 sayılı Torba yasayla 2014 Nisan ve önceki aylara ilişkin olarak yasal ödeme süresi geçmiş SGK borçları için yapılandırma olanağı getirilmişti. Son başvuru tarihi olan 31.12.2014 tarihi, 02.02.2015 tarihine kadar uzatılmıştı. Peşin ödeme yolunu seçenler ile taksitli ödeme seçeneklerinde ilk taksit ödeme süresi ise 02.03.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

Mali uzlaşının sağlanması çerçevesinde kamuoyunda Torba Kanun olarak adlandırılan düzenleme ile kapsam altındaki borçlara uygulanan kanuni faiz, gecikme cezası ve gecikme zammı silinmektedir. Borçların geriye kalan anapara kısımları, ödeme sürelerinin bittiği tarihten 10 Eylül 2014 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyat endeksi) aylık değişim oranları esas alınarak güncellenmekte ve yapılandırmaktadır.

Talep sahipleri kapsama giren borçlarını; dilerlerse peşin ödeyebilecekleri gibi ikişer aylık ödeme dönemleri olmak üzere 6 (altı), 9 (dokuz), 12 (on iki) veya 18 (on sekiz) eşit taksitte de ödeyebilecektir.

Bağ-Kur’a borcu olduğu için emekli olamayan kişiler içinde Halk Bankasından kredi ile borçlarını ödeme imkanı sunuldu. Bu durumda olanlarında emeklilik fırsatını kaçırmamaları için son tarihe dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sağlık haklarından yararlanamayanlara yapılandırma yapıp ilk taksitlerini ödediklerinde sağlık haklarından yararlanabileceklerdir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir