Sgk Ve Vergi Borçlarına Yapılandırma Geliyor!

Sgk Ve Vergi Borçlarına Yapılandırma Geliyor!

Esnaf ve şirketlerin Vergi ve SGK borçları ile ilgili bekledikleri yapılandıra  konusunda 30 Haziran 2016 itibarıyla ödenmemiş olan vergi, prim borçlarına, gümrük vergi borçlarına yeniden yapılandırma geliyor. Düzenleme vergi borcunu, Trafik cezasını, SGK prim borçları, satın aldığı konutunu değerinden düşük gösteren kişi ve şirketleri, Emlak Vergisi, Belediyelere olan su borçları,Motorlu Taşıtlar Vergisi, Kira geliri olanlar için Gayrimenkul Sermaye İradı ile her türlü Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi borçları yapılandırma kapsamında olacak. Borçlar 18 aya kadar yeniden yapılandıracaklar.

MATRAH VE STOK ARTTIRIMI: Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve KDV mükelleflerine daha önce Maliye’ye olması gerekenin çok altında verdikleri beyannamelerini yükseltme fırsatı verilecek. Matrahlarını yükselten mükellefler Maliye’nin önümüzdeki dönemde yapacağı denetimlerden kurtulacak, artırılan kısım için vergi incelemesi yapılmayacak. Aynı şekilde işletmelerin kayıtları ile stoklarında bulunan farklar için de stok ve kasa affı getirilecek.

Yaklaşık 4,5 ila 5 milyon mükellef bu düzenlemeden yararlanacak. Vergi ve primlerin asıl borcu silinmeyecek , gecikme zammı ve faizinin büyük bir kısmı silinerek yeniden yapılandırmış olacak.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir