Milletvekillerinin Emeklilik Şartları

Milletvekillerinin Emeklilik Şartları

Ülkemiz  son dönemlerin en heyecanlı seçimini geride bıraktı. Binlerce millet vekili olmak isteyen aday arasından 550 şanslı isim Milletin Vekili olarak TBMM’de yerlerini alacak. Peki milletin vekilleri nasıl emekli olacak! Kolay Milletvekili emekliliği  ülkemizde yıllarca çalıştığı halde bir türlü emekli olamayan yada emekli olduktan sonra düşük maaş alan vatandaşların tepkisini çekmiştir. Aslında Milletvekilleri de SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığına tabi olarak prim ödeyenler gibi prim gün sayısı ve yaş şartını tamamladıklarında emekli olabiliyorlar. Fakat sadece milletvekili olanlara 15 yıl borçlanma hakkı vardır. Milletvekili olunca hemen geriye doğru 15 yıl borçlanma hakkı elde ediyor ve ben geçmişte 15 yıl serbest çalıştım primini ödeyeceğim dediğinde  hemen kabul ediyorlar. Yaşınız uygunsa 15 yıllık borçlanma ile aynı gün milletvekili emeklisi olabiliyorsunuz.

Vekillerin eskiden emekli aylığı 5434 sayılı Kanun’a göre hesaplanıyordu ve en az 2 yıl vekillik yapmış olmaları gerekiyordu. Artık 5510 sayılı Kanun’a göre emekli aylıkları hesaplanıyor ve 2 yıl beklemelerine gerek yok. Vekil oldukları anda milletvekili emekli aylığı alabiliyorlar.

Milletvekillerinin emeklilik zamanının tespiti 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu (Öncesinde hiç memuriyeti olmadan 01.10.2008 gününden sonra ilk defa vekil seçilenler için 5510 sayılı Kanun) ile hesaplanmaktadır. Bu sebeple memurlar, SSK’lılar veya Bağ-Kur’lular kaç yıl prim ödemek zorunda ise kaç yaşında emekli olacak ise vekiller de aynı şart ve yaşlarda emekli olurlar.

5434 sayılı Kanunun yürürlükte bulunan ek 31 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince aylıklarını 22 Ocak 1962 tarihli ve 1 sayılı Kanun ile ek ve tadillerine göre alan ve almış olan 5510 sayılı Kanun gereğince 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) kapsamındaki sigortalıların 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesinde sözü edilen sandıkların kanunlarının kapsamındaki serbest meslekte geçmiş ve değerlendirilmemiş hizmet sürelerinin 15 yılı, bu hizmetlerin adı geçen kanun hükümleri uyarınca belgelenmeleri halinde, öğrenim durumları itibariyle memuriyete giriş derecesi esas alınarak yapılacak borçlanmalara önceki mevzuat gereğince devam edilecektir

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir