Malulen Emekli Olan Düşük Maaş mı Alır?

Malulen Emekli Olan Düşük Maaş mı Alır?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik konularında birçok yanlış bilgi kulaktan kulağa yayılıyor. Malulen emeklilik hakkı elde eden birçok kişi düşük maaş alacağını düşünerek emekli olmuyor. Sanılanın aksine malulen emekli olan kişilerin emekli maaşları düşük olmaz. Hatta normal statüden emekli olan bir kişiden daha yüksek emekli maaşı alır. Malulen emeklilik için en önemli kriter ilk SGK başlangıcından sonra maluliyetin ortaya çıkması ve en az %60 oranında çalışma gücü kaybı olması gerekiyor ayrıca 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartı aranmaktadır. Kişi başkasının yardımına muhtaç düzeyde malul ise 5 yıl 1800 günde malulen emekli edilir. Emeklilik süresinin bu kadar kısa olması ve ödenen prim gün sayılarının az olması nedeniyle malulen olacak kişiler az emekli maaşı endişesi taşıyor ama durum öyle değil.

Gerek malulen emeklilik gerekse engelli emekliliğinde ABO (aylık bağlama oranı) hesaplanırken hesaplama yatırılan prim gün sayısından değil daha yüksekten hesaplanır. Örneğin 1 ekim 2008 tarihinden sonra malulen emeklilik için müracaat eden kişinin aylık bağlama oranı hesaplanırken hesaplama 1800 günden değil 7200 günden yapılarak düşük maaş alması engellenmiş olur.

Daha anlaşılır olması açısından açısından; malulen emeklilik için başvuran kişinin yatırdığı prim gün sayısı ister 1800 gün olsun ister 2000 ister 3000 gün olsun hesaplama 7200 günden yapılır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir