Şub 10, 2015

Yayınlayan  Duyurular, Genel, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

MALİ MÜŞAVİR ANNELER DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ?

olay-tv

 

4/b adı verilen Bağ-Kur’lu olarak bildiğimiz vergi mükellefi ve esnaflara da doğum nedeniyle raporlu oldukları süreler için, tıpkı SSK’lılarda olduğu gibi rapor parası alabiliyorlar ancak SGK’nın  Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı bir yazıda “Ticari faaliyetinden dolayı 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı iken ………. tarihinde doğum yapması nedeniyle raporlu olduğu süreler için analık geçici iş göremezlik ödeneği talep eden meslek mensubu bayan A ile ilgili olarak sosyal güvenlik merkezine verdiği talimatta mali müşavir olduğunu, raporlu olduğu için işyerinde çalışmadığını ancak evde mükelleflerinin gerek internet yoluyla vergi dairelerine e-beyannamelerini gerekse e-bildirge şifresiyle SGK’ya e-bildirgelerini verdiğini” ifade etmiştir.

Yani, SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanı özetle mali müşavir olan bayan A’nın doğum yapması nedeniyle doğum öncesi ve doğum sonrası istirahatlı olduğu sürelere ilişkin geçici iş göremezlik ödeneği talep etmesini doğru bulmamıştır.

Aynen, “4/b Kapsamında sigortalı olan bayan A raporlu olduğu dönemde evden internet üzerinden e-beyanname, e-bildirge gönderme işlemlerini yapmak suretiyle mali müşavirlik mesleği faaliyeti ile ilgili iş ve işlemleri yapmaya devam ettiğine göre, bu faaliyetlerin sigortalıların istirahatlı olduğu sürelerde faaliyetini sürdürmesi (çalışması) olarak kabul edilmesi gerektiğini, 5510 sayılı Kanunun 18. maddesi (c) fıkrası hükmü gereği “sigortalının çalışmadığı her gün için” ifadesinden hareketle, doğum yapan bayan A’ya analığı nedeniyle istirahatlı olduğu ve mesleki faaliyetine devam ettiği günlere ait geçici iş göremezlik ödeneklerinin ödenmesi mümkün değildir” demiştir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir