Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Bu köşeden Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak sorunlarınıza çözüm olacak konularda yazmaya çalışıyorum. Bugün ayrıca Mali Müşavir olarak bu ay çok önemli olan Gayri Menkul Sermaye İradı beyannamesi yani halk dilinde kira geliri beyannamesi hakkında dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim.

2013 yılında kira geliri elde edenler bu yıl “Kira geliri beyannamelerini, 1-25 Mart arasında verilecek. 1 Martta başlayacak olan kira geliri beyan döneminde 2013 yılında konut, arazi, iş yeri kira geliri elde edenler beyan verecek. Maliye Bakanlığı, kira geliri olanları nüfus idaresi, banka, PTT, tapu, elektrik, doğal gaz ve su dağıtım şirketleri gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda belirliyor. Bu nedenle kira geliri olduğu halde beyan etmeyenler kolayca tespit ediliyor ve usulsüzlük, vergi ziyaı cezaları uygulanabiliyor.
2013 yılında 3 bin 200 lira ve üzeri mesken kira geliri olanlar ile brüt 26 bin liranın üzerinde iş yeri kira geliri olanların beyanname verecek. 2013 yılı konut istisna oranı 3 bin 200 lira, iş yerlerinde ise 26 bin lira oldu. Kira gelirlerinden bu oranlar düşüldükten sonra vergilendirilme yapılır. 2013 yılında elde edilen toplam konut kira gelirleri 3 bin 200 lirayı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez. İş yeri kira geliri brüt 26 bin lirayı aşmayanlar da beyanda bulunmaz. Gelir idaresinin, kira gelirinin beyan edilmediği ya da eksik olduğunu tespit etmesi durumunda konut sahibinin, istisna tutarından (3 bin 200 TL) faydalanamaz. Ayrıca iki kat birinci derece usulsüzlük cezası uygulanarak takdir komisyonuna gönderilir. Takdir komisyonu emsal kira değerini belirleyerek gelir vergisi hesaplar ve bunun üzerinden vergi ziyaı cezası keser.

Hem Konut Hem İş Yeri Geliri Olanlar 

Hem konut hem iş yeri kira geliri olanların sadece konut kira gelirindeki istisna oranından faydalanabilir. Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından faydalanabilirler. Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname verilmez. Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Yurt dışında 6 aydan fazla ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye’deki iş yerlerinin kira gelirlerine ilişkin beyanname vermek zorunda değiller. Konut kira geliri için istisna haddinin üzerinde kalan rakam için beyanname vermek zorundalar.”

***************************************************************************

SORU:  01.07.0968 doğumluyum 1989 tarihinde sigortalı çalıştım. Ara ara çalışmalarım oldu. 3600 günle 50 yaşında emekli olabilirmiyim?

CEVAP:  3600 prim gününüzü ve 15 yıllık sürenizi doldurduğunuzda 50 yaşında değilde 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir