Kimler Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilir?

Kimler Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilir?

Askerlik borçlanmasında askere gitmeden önce sosyal güvenlik sistemine girenler ile (SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı) askerden sonra sisteme girenler için farklı durumlar söz konusudur.

Birincisi Askere gitmeden önce Sosyal Güvenlik Sistemine tabi ise yani SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığında işe giriş kaydı var ise ,emeklilik tahsis işlemlerinde prim gün sayısına etki eder.Yani örneğin kişi 50 yaşında emekli olacak yaşını doldurmuş fakat prim gün sayısında eksikliği var, bu prim gün sayısını tamamlamak için askerlik borçlanmasını yapabilir. Askere gitmeden önce sosyal güvenlik sistemine girenler askerlik borçlanması yaparak emekli olacağı yaşı öne çekemez, bu durumda sadece prim günü eksik olanların askerlik borçlanması yapmasını öneriyorum.

İkinci olarak askereden sonra sosyal güvenlik sistemine girenler(SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı) ilk sigortaya başladığı tarihten itibaren askerlik yaptığı süre kadar emekliliği geriye çekilir , yani sosyal güvenlik sistemine giriş ilk sigortaya başladığı tarih değil askerlik süresi kadar işe başlamanın geriye çekileceği tarih olur. Dolayısıyla emeklilik yaşında ve prim hizmet süresinde eksikliği olanların askerlik borçlanması yapması tavsiye ederim.

Hesaplama Formülü

( Günlük sigorta primine esas kazaç x%32)x borçlanılacak süre)

Dönemler Günlük Aylık 15 Aylık 18 Aylık
01.01.2014-30.06.2014 11,42 342,6 5.139,00  6.166,80
01.07.2014-31.12.2014 12,09 362,7 5.440,50 6.528,60

Askerlik Borçlanması En Az Asgari Ücret ve ve SGK Tavan Prim arasında bir tutar seçilerek Hesaplanır ve ödenir. Bu seçimi yapmak isteğe bağlıdır ve istediğiniz tutar üzerinde ödeyebilirsiniz.

***************************************************************************

SORU: Tarım Bağ-Kur’undan geriye dönük borçlanma yapılabilir mi?

CEVAP: Tarımsal faaliyetin tespitinde Ziraat Odası kayıtları esas alınır. Ziraat Odası kaydı olmaması halinde, tevkifata esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin, kayıtları esas alınır. Bu belgelerle kuruma başvurun. Kurumun kabul etmemesi durumunda dava açmalısınız.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir