Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatının bir yıllık çalışma karşılığının bir brüt ücret olduğunu biliyorsunuzdur. Kıdem tazminatı son brüt ücrete göre ödenir fakat  4857 sayılı iş kanununa tabi olanlar için kıdem tazminatının  tavan ücreti vardır. 01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arasında uygulanacak kıdem tazminatının tavan rakamı 3.709,98.-TL’dir.Kıdem tazminatında sadece damga vergisi kesintisi vardır. Kıdem tazminatı damga vergisi Binde 7.59’dur.

Peki tüm çalışanlar için kıdem tazminatı son almış olduğu brüt ücrete göre mi hesaplanır? Eminim ki bu sorunun cevabını bilmeyen milyonlarca çalışan vardır. Kıdem tazminatının hesaplanması son ücret üzerinden yapılır fakat;

*Parça başı (Çalışma zamanı dikkate alınmaksızın, yapılan işin parça olarak miktarının esas alındığı hizmet sözleşmesidir)

*Akort (Üretilen mal miktarına bağlı olarak işçiye ödenen ücret sistemidir)

*Götürü (Önceden belirlenen bir işin yapılıp bitirilmesi karşılığında işçiye ödenmesi kabul edilen ücrettir)

*Yüzde Usulü (yüzde usulü çalışan iş yerlerinde toplanan paraların yüzde olarak dağıtılması)  gibi  ücretin sabit olmadığı hallerde ise ”son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin, o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret” kıdem tazminatının hesabına esas alınır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

 

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir