Eki 18, 2017

Yayınlayan  Makaleler | 0 Yorum

İŞÇİ RAPORUNU İŞVERENE BİLDİRMEZ İSE İŞVEREN YANDI!!!

İŞÇİ RAPORUNU İŞVERENE BİLDİRMEZ İSE İŞVEREN YANDI!!!

Ülkemizde sık sık değişen Yasalar ve Genelgeler işverenler tarafından titizlikle takip edilmez ise işverenler para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler.

İşverenler, çalışanının  hastalanması durumunda hastaneden  almış olduğu raporu takip etmelidirler. ”Nasıl yani” dediğinizi duyar gibiyim. Evet yanlış duymadınız işverenler işçilerinin raporlarını takip edip e-bildirme sisteminden onaylamazlar ise  888 TL (Asgari Ücretin Brüt tutarının yarısı kadar) İdari Para Cezası ile karşı karşıya kalır.

İşverenler işçi raporlarını en geç rapor tarihinin bitimini izleyen ayın 23’ü kadar e-bildirge sisteminden onaylamak zorundadırlar. İşveren bildirimi bu sürede yazmaz ise Asgari ücretin 1/10’u oranında 177,75 TL İdari Para Cezası ile bildirimini yapmalıdır.

İşverenler rapor bildirimini yapmaz ve SGK bu durumu tespit ederse bu durumda işveren tabiri yerindeyse hapı yuttu!!! İşveren işçi başına 888,75  TL İdari Para Cezası ile karşı karşıya kalır. İşin iyi tarafı bu cezayı işveren 15 gün içine öderse 222,18 TL indirim ile cezayı 666,56 TL’ye olarak öder.

İşçi rapor alıp işverene bildirmez ve o ay 30 gün tam olarak çalışsa dahi ve e-bildirge sisteminde rapor gözükmese dahi işveren cezadan kurtulamaz…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir