Ara 1, 2014

Yayınlayan  Makaleler, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

İŞ KAZALARININ NASIL ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ!!!

İŞ KAZALARININ NASIL ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ!!!

Soma’da yaşananlar Türkiye’yi yasa boğdu. Hayatını kaybeden maden şehitlerine Allahtan rahmet , yakınlarına başsağlığı diliyorum.Allah sabırlar versin, ateş düştüğü yeri yakar, çok büyük acı yaşanmakta ve bu gidişle yaşanmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bundan 11 gün önce 4 Mayıs 2014 tarihinde bu köşeden yazmıştım . ”İş kazalarının başlıca nedeni kuralsızlıktır. Kurallara uymayan bir toplumda istediğiniz kadar kanun çıkarın istediğiniz kadar ceza uygulayın iş kazaları devam eder.” demiştim. Birde ”Ülkemizin en büyük sorunlarından biri ,sorunları bilip çözüm üretememektir.”demiştim. İnsan hayatının çokta önemli olmadığı ülkemiz maalesef iş kazalarında Dünya üçüncüsü, Avrupa birincisi durumundadır. Bunun nedeni de bence Kanunlara uymak isteyen işverenler çalışanlarının başına bir şey gelmesin diye değil de, yarın bir gün denetleme olursa ceza yemeyelim diye önlem alıp kurallara uymaktadır. Aslında ceza yememek için değil de birinci öncelik çalışanlarını düşünerek onların herhangi bir kazaya yada hastalığa maruz kalmalarını önlemek olmalıdır. Önce İnsan demek gerekir!!!

”Kurallar dersi olmalı” demiştim ve tekrar ediyorum. Bu gibi faciaların önüne ancak eğitimle geçebiliriz. Bunun dışında ne devletin denetimi, ne de uygulayacağı cezalar maalesef çözüm olmuyor. Dünya da Çin ve Amerika Birleşik Devletleri maden işlerinde dünya devleri, bizim üretimimizin kat kat fazlasını yapmalarına rağmen iş kazaları ise bizim ülkemizden daha az gerçekleşmektedir. Bizde neden bu kadar fazla iş kazası oluyor bunların nedenenleri araştırılmalıdır. Bence bu kadar fazla iş kazasının nedeni eğitim ve kurallara uymamaktan geçmektedir.

İş kazaları sadece bizim ülkemizde olmuyor, gelişmiş ülkelerde de iş kazaları olmaktadır fakat gelişmiş ülkelerde iş kazaları bizim ülkemize oranla 7 kat daha az olmaktadır. Biz ülke olarak iş kazalarını minimum düzeye nasıl indirebiliriz konusunu tartışmalıyız. Gerçeği söylemek gerekirse biz toplum olarak kurallara uymayan bir toplumuz. İş kazalarında sadece devleti sorumlu tutmak, işvereni sorumlu tutmak ya da işçiyi sorumlu tutmak işin kolayıdır. Bazen işçi bazen işveren bir iş yapılırken o iş ile ilgili oluşabilecek riskleri bilmesine rağmen, uyması gereken kuralları da bilmesine rağmen kurallara uymaması sonucunda iş kazaları kaçınılmaz olmaktadır. İş kazaları sonucunda ölümlerin ya da kalıcı sakatlıkların önüne geçebilmek için bence öncelikle eğitim konusuna önem vermeliyiz.

Eğitim derken göstermelik eğitimden bahsetmiyorum gerçek eğitimden bahsediyorum. İş Sağlığı Güvenliği

Yasası gereği ceza yememek için göstermelik 8 saat 10 saatlik eğitimden bahsetmiyorum. Hani bir çocuk ders çalışmaz ya annesi ya da babası kızınca göstermelik çalışıyormuş gibi yapar, bu şekilde değil gerçekten özverili eğitim olmalı, iş sağlığı ve güvenliği sadece Çalışma Bakanlığı’nın konusu olmamalı, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın da konusu olmalı hani derler ya ‘’ağaç yaşken eğilir’’ biz de genç yaşta İş Sağlığı ve Güvenliği konularını da kapsayacak ‘’KURALLAR DERSİNİ’’ okullarımızda müfredata koyarak çocuklarımıza gençlere okullarda kurallara uyulması gerektiğini aşılamalıyız. İş kazalarının başlıca nedeni kuralsızlıktır. Kurallara uymayan bir toplumda istediğiniz kadar kanun çıkarın istediğiniz kadar ceza uygulayın iş kazaları devam eder.Ülkemizin en büyük sorunlarından biri ,sorunları bilip çözüm üretememektir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir