YURTDIŞI BORÇLANMA KONULARINDA DOĞRU ADRES

İşveren Danışmanlık Servisi

Reklam

VİDEO

AGİ Nedir Biliyor musunuz ? AGİ İşverenin Cebinden mi Çıkar ?

Asgari Geçim İndirimi Nedir, Agi Nasıl Hesaplanır, Kimler Asgari Geçim İndiriminden Yararlanabilir

Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Asgari geçim indirimi, bir kimsenin vergi ödeme gücünün ancak, o kimsenin fizyolojik varlığını sürdürebilecek gerekli vasıtalar sağlandıktan sonra söz konusu olabileceği noktasından hareket ederek vergilendirmede sosyal adaleti sağlama amacına yönelik olarak ortaya çıkmıştır.

Örnek vermek gerekirse;

1.000.-TL maaş alan bir çalışan bekar ise 2011 yılı için 59,74.-TL AGİ parası hak eder, işçi 1.000+ 59.74= 1.059,74 TL alması gerekir. İşverenin ben sana 1.000.-TL veriyorum içinde AGİ var dediğinde işveren suçlu olur.

AGİ İşverenin Cebindenmi Çıkar?

AGİ işverenin cebinden çıkan bir para değildir.

Muhtasar beyannameyle işveren işçi adına vergi dairesine 2011 yılı için asgari ücrete göre 101,55 TL Gelir vergisi öder, devlet sen buradan AGİ için işçinin alacağı rakam ne kadarsa bunu işçiye öde geri kalanını vergi dairesine öde diyor. 101,55-59,74= 41,81.-TL vergi dairesine ödenir. İşçiye de 59,74.-Tl ödenir.

Kimler Asgari geçim indiriminden faydalanabilir
Asgari geçim indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usulde vergilendirilen (net ücret sözleşmesi ile çalışanlar dahil) gerçek kişiler yararlanabilecektir.

Asgari geçim indirim hesabı
Asgari geçim indirimi; ücretleri gerçek usulde vergilendirilen hizmet erbabının elde ettiği ücret gelirinden takvim yılı başında belirlenen 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarına;
Mükellefin kendisi için % 50 'si
Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10′u
Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için % 7,5′i
Diğer çocuklar için % 5′i olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkat alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yer alan Gelir Vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranla çarpılması sonucu bulunacak indirim tutarının 1/12′sinin aylık olarak hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilmesi yoluyla bulunacaktır.

İndirimin uygulamasında "çocuk" tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, "eş" tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.


Share/Save/Bookmark
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla inotur picma