Ev Hizmetlerinde Yabancılar 30 Günden Az Çalıştırılamayacak!

Ev Hizmetlerinde Yabancılar 30 Günden Az Çalıştırılamayacak!

1 Nisan’dan itibaren ev hizmetlerinde çalışanlar için yeni bir dönem başlıyor. Ayda 10 günden az çalıştırılan gündelikçiler için, ‘5510’a SMS atarak günlük 80 kuruş primle sigorta yaptırılabilecek. Prim, faturaya eklenerek SGK’ya aktarılacak. 10 günden çok çalışanı bildirmeyene ise 1.201 lira ceza var.

Ayda 10 günden fazla çalıştırılan gündelikçiler için sigorta zorunluluğu uygulaması 1 Nisan 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek. 10 günden çok çalışan gündelikçiyi bildirip sigorta yaptırmayanlar 1.201 lira para cezası verecekler. Aynı evde ayda 10 günden az çalışan gündelikçiler içinse sigorta zorunluluğu yok ancak ferdi kaza ve meslek hastalıklarına karşı korumak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 3 ayrı yöntemle başvuru yapılabilecek:

KÂĞIT FORM: Çok yaşlıların bilgisayar ve cep telefonuyla uğraşamayacağı düşünülerek basılı form hazırlandı. Formu doldurup SGK’ya vermeleri yeterli olacak.

İNTERNET: e-Türkiye portalına girerek internet üzerinden başvuru yapılabilecek. Çalıştıran, kendisinin ve işçisinin T.C. kimlik numarasını ve ayda kaç gün çalıştıracağını belirtecek. Primi ise bankaya giderek veya ödeme talimatıyla yatıracak.

Son yıllarda Gürcistan, Moldova başta olmak üzere çeşitli ülkelerden hasta, çocuk ve yaşlı bakımı ya da ev hizmetleri için yabancı kadın işçi getiriliyor. Bunlar 30 günden az süreyle çalıştırılamayacak. Dolayısıyla 10 günden fazla çalışan gündelikçilere tanınan haklardan yararlanamayacak.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir