Ev Hanımları Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Ev Hanımları Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Kadınlar emekli olabilmek için SSK,Bağ-Kur ve Emekli sandığından normal emeklilik için işe başlama tarihine göre 20 yıllık sigortalılık süresi,prim günü ve kendisinden istenilen yaş şartını doldurması gerekir. Engelli emekliliğinde yaş şartı aranmaksızın işe başlama tarihine göre sigortalılık süresi ve prim gün sayısını doldurmalıdır. Malulen emeklilikte 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim gününü doldurmalıdır. Kadınlar çalışarak emeklilikte kendisinden istenilen emeklilik koşullarını yerine getirmeye çalışırlar. Belirli bir süre çalışıp daha sonra çalışmayanlar ya da hiç çalışmayan kadınlarda emekli olabilirler. Kadınlar isteğe bağlı prim ödeyerek ve borçlanmalar yaparak prim günlerini ve sigortalılık sürelerini doldurup yaşları geldiğinde emekli olabilirler. 1 Ekim 2008 tarihine kadar isteğe bağlı SSK ödeyerek SSK’dan emekli olma şansı olan kadınlar 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı yasayla isteğe bağlı prim ödemelerinde sadece Bağ-Kur isteğe bağlı ödemek zorunda kaldılar. 1 Mart 2011 tarihinde 6111 sayılı yasayla kadınlar yasanın 5. maddesinden yararlanıp EK-5 Tarım Sigortasını ödeyip tekrar eski SSK şartlarıyla emekli olabilirler. Normal İsteğe bağlı prim ödemek isteyen kadınlar 01.01.2014-30.06.2014 için aylık en az 342,72 en fazla 2.227,68 TL ödeyebilirler. Ek-5 Tarım sigortası ödemek isteyenler 258,65 TL en fazla 1.681,20 TL prim ödeyebilirler. Ayrıca Gelir Vergisi Kanununun 9 ncu maddesinin 6 ncı bendinde sayılan dikiş, nakış, çeyiz, dantel, havlu, çarşaf gibi dokuma işleri, hediyelik eşya, turistik eşya, turşu, tarhana vb. leri evinde imal ederek daimi olarak işyeri açmaksızın ve bir işverene tabi olmaksızın satan ve gelir vergisinden muaf tutulan kadınlar, isteğe bağlı sigortalı olmaları halinde indirimli prim öderler bu durumda ödenecek prim aylık en az 239,90TL en fazla 1.559,35 TL arası prim ödeyebilirler. Kadınlar ayrıca doğum borçlanması yapabilirler fakat mevcut yasalarımıza göre tüm kadınlar doğum borçlanması yapamazlar. SSK başlangıcı olan ve doğumlardan sonraki iki yıllık sürede çalışmayan ve isteğe bağlı prim ödemeyen kadınlar bir çocuk için 720 gün iki çocuk için 1440 gün doğum borçlanması yapıp prim günlerini doldurabilirler. Ayrıca kadınlar yurtdışı borçlanması yaparak da çalışmadan primlerini doldurabilirler.

SORU: Emekliyim emekli olduktan sonra çalışmaya devam ediyorum. İşten kendi isteğimle ayrılırsam Kıdem Tazminatımı alabilir-miyim?

CEVAP: Emekli çalışanlarda normal çalışanlarla aynı haklara sahiptirler. Emekli çalışanda işten çıkartıldığında yada haklı bir nedenle işten çıkarsa Kıdem Tazminatını alabilir fakat emekli olamayan normal bir çalışan nasıl ki kendi işten yarılırsa Kıdem Tazminatını alamıyorsa Emekli çalışanda kendisi işi bıraktığında Kıdem Tazminatı alamaz.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir