Emekliliğe Birkaç Yıl Kala Yüksek Prim Ödenirse Yüksek Emekli Maaşı Olur Mu?

Emekliliğe Birkaç Yıl Kala Yüksek Prim Ödenirse Yüksek Emekli Maaşı Olur Mu?

Çalışanların amacı uzun bir maratonda olduğu gibi ipi göğüslemek yani emekli olmaktır. Çalışanlar ipi göğüslediklerinde, emekli olduklarında onca yılın yorgunluğuna,emeğine değecek bir emekli maaşı isterler. İsterler istemesine de sistem buna izin verir mi! Çalışanların adına ödenen primler emekli olduğunda alacağı emekli maaşını belirler. Son yıllarda emekli olanlar hayal kırıklığı yaşamaktadır. Onca yıl çalışmış ”emekli olup artık rahat edeceğim” dediği dönemde düşük emekli maaşlarıyla bırakın rahat etmeyi eski günlerini mumla arar olmuştur.

Düşük maaşla çalışanlar yada yüksek maaşla çalışıp asgari ücretle yada aldığı maaşın altında SGK’ya bildirilenler emekli olduklarında 650-700 Lira bilemedin 800 Lira gibi emekli maaşları almaktadırlar. Peki herkes böyle düşük emekli maaşımı alyor, tabi ki hayır. Sigortalının adına SGK’ya yapılan bildirimler emekli maaşını belirlediğinden yüksek maaşla ortalama 2000 Lira ile 5500 Lirası arasında çalışanların maaşları her ay emekli olduklarında alacakları emekli maaşlarını 1 Lira ile 10 Lira arasında arttırmaktadır. 2000 Liranın altında çalışanların ise her ay emekli olduklarında alacağı maaş 2,5-3 Lira düşmektedir.

Sonuç olarak, düşük maaşla çalışanlar son yıllarda yüksekten prim bildirimi yaparak emekli maaşlarını sadece birkaç lira attırabilirler. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken sadece son 7 yılın değil çalışılan bütün yılların SGK matrahları baz alınarak hesaplanır. Buna göre düşük matrahlarla SGK’ya bildirilenlerin düşük maaş almaları son yıllarda yapacakları hamle ile istedikleri oranda yükseltilemez.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir