Şub 9, 2015

Yayınlayan  Duyurular, Genel, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

EK-5 TARIM SİGORTASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER…

foto

 

01.03.2011 tarihinden itibaren 6111 sayılı torba kanun ile 5510 sayılı kanuna eklenen “Ek-5.″ madde ile, Tarım ve Orman işlerinde süreksiz olarak çalışanların, daha az prim ödeyerek zorunlu SSK’ ların emeklilik haklarından faydalanması sağlanmıştır. Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışan, kendi diğer sigortalılıklarından dolayı gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı EK-5 tarım SSK sigorta primi ödeyebilir.

Kurumca belirlenen ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş, İl veya İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından onaylanmış “Tarım ve Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ile birlikte SGK Müdürlüklerine başvurmak veya tarım işini yaptığınız yer ikamet yerinizin dışında ise, bu belgeyi iadeli taahhütlü posta ile ikametinizin bulunduğu yerdeki  SGK  İl Müdürlüğüne gönderdiğinizde Ek-5 tarım sigortalılığınız başlatılmış olur.

Ziraat odasındaki çiftçi kaydını sildirenler veya aylık gelirleri Asgari Ücret altında olduğundan Sigortalılık Muafiyet Belgesi alanlar, üzerlerinde tapu olsa bile Ek-5 tarım sigortalısı olabilirler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir