Ara 1, 2014

Yayınlayan  Makaleler, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

DOĞUM BORÇLANMASI İŞE BAŞLAMA TARİHİNİ GERİYE ÇEKER Mİ?

5510 sayılı Kanuna göre, hizmet akdine tabi çalışması sonucunda 4 (a)’lı, eski adıyla SSK’lı kadın sigortalılar, en fazla iki çocukla sınırlı olmak üzere toplam dört yıllık çalışmadıkları sürelerini borçlanarak prim gün sayılarına ekleyebiliyorlar. Kanunda iki çocuk için getirilen sınırlama bir çocuk için 720 gün iki çocuk için toplam 1440 gün borçlanma hakkını veriyor.

Doğum borçlanması yapan kadın sigortalıların, söz konusu borçlanma süreleri sadece ve sadece prim ödeme gün sayılarına eklenmekte, dolayısıyla emeklilik yaşından düşülmemektedir. 8.9.1999 tarihli 4447 sayılı yasayla kademeli emeklilik getirilmiş kadınların emekliliği işe başlama tarihlerine göre 58 yaşına kadar uzatılmıştı. İşe başlama tarihi ne kadar eski ise o kadar çabuk emekli olma şansı yakalayan kadınların doğum borçlanmasında en çok merak ettiği, doğum borçlanması yaparak işe başlama tarihlerini borçlandıkları süre kadar geriye çekebilme ihtimallerinin olup olmadığıdır. Kadınlar doğum borçlanması yaptıklarında işe başlama tarihi geriye doğru çekilmemektedir. Bu nedenle prim günü eksik olan kadınların doğum borçlanması yaparak prim günlerini tamamlayıp emekli olmaları, doğum borçlanmasını avantajlı bir şekilde kullandıkları anlamına gelir fakat prim gününü doldurmuş sadece emekli olabilmek için yaşını bekleyen kadınların doğum borçlanması yapması ise işe başlama tarihini geriye çekmeyeceğinden hiçbir şekilde avantajı olmayan hatta ceplerinden fazladan para ödemesi sonucunda dezavantajlı olacakları bir durum doğurmaktadır.

***********************************************************

SORU: Özgür bey, 1956 doğum tarihli bir kadınım. 12.04.2006 tarihinde sigortalı oldum ve halen ödemekteyim. Almanya’da 1980 tarihinde 2,5 yıl çalışmam var, Almanya işe başlama tarihini Türkiye’den işe başlama tarihi olarak saydırıp 3600 günle emekli olabilir miyim?

CEVAP: 2006 işe başlama tarihinize göre 3600 günle emekli olabilme şansınız yok, Almanya’dan gelirken Almanya’da çalıştığınızda sizin adınıza yatırılan primleri alıp Türkiye’ye döndüyseniz ve bu durumda dava açarsınız fakat davayı yerel mahkemede kazansanız dahi Yargıtay’dan döneceğinden davayı kaybedersiniz. Almanya’da çalıştığınız günlerin primlerini almadan Türkiye’ye döndüyseniz şayet dava açıp davayı kazanıp 3600 günle emekli olursunuz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir