Doğum Borçlanması Dört Yıl Erken Emekli Eder!

Doğum Borçlanması Dört Yıl Erken Emekli Eder!

Doğum borçlanması hakkı sadece eski SSK yeni 4/A’lılara verilen bir haktır. Mevcut yasalarımızda kadınlar iki çocuk için doğum borçlanması yapılabiliyor. Bir çocuk için iki yıl 720 gün, iki çocuk için toplam dört yıl 1440 gün borçlanma yapma hakkı var. Emeklilikte yaşını doldurmuş, yılını doldurmuş fakat prim gününü dolduramayan kadınlar için doğum borçlanması büyük bir şans, kadınlar eksik günlerini doğum borçlanması yaparak tamamlayabiliyorlar. Mevcut yasalarımızda iki çocuk için borçlanan kadın dört yıl erken emekli olabiliyor. Doğum borçlanması yapmak isteyen kadın ne kadar prim günü eksikse o kadar borçlanma yapabiliyor. Öğreneğin prim gününü doldurmasına üç yıl kalan bir kadın bir çocuğu için tam borçlanma yapabilir diğer çocuğu için kısmı borçlanma yapabilir. Borçlanmalar altı ayda bir asgari ücrete yapılan zam oranında arttırılmaktadır. 01.01.2014-30.06.2014 tarihleri arasında borçlanma yapmak isteyen kadınlar günlük en az 11.42.-TL ile 74.23.-TL arasında istedikleri rakamları ödeyebilirler.

Doğum borçlanmasında en fazla iki çocuk için borçlanma hakkı var, yeni torba yasayla üç çocuğa çıkartılması ile ilgili çalışma var sadece SSK’lı kadınların yararlandığı doğum borçlanmasından Emekli Sandığına tabi kadınlar ve Bağ-Kur’lu kadınlarında yararlanabilmesi büyük bir haksızlığı da ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Yeni torba yasa yürürlüğe girdiğinde prim günü eksik olan kadınlar altı yıl erken emekli olur.
***************************************************************************
EMEKLİ İŞVEREN VE ŞİRKET ORTAKLARINA KÖTÜ HABER!

Emekli olduktan sonra kendi adına işyeri açan yada şirket ortağı olan emeklilerin maaşlarından %15 oranında SGDP kesilmesi gerekmektedir. Dünyada sadece Türkiye’de olan bu haksız uygulama mağduriyetlere neden olmaktadır. 31.05.2013 tarihine kadar bu durumda borcu olanlara bir yapılandırma çıktı ve ödeyecekleri bu primlerin faizlerinden kurtulup 36 ayda eşit taksitle ödeme imkanı buldular. Fakat bu uygulamadan haberdar olmayan Emeklilerin şu anda beklentileri torba yasa maalesef yeni çıkacak torba yasada bu konu hakkında bir çalışma yok.
***************************************************************************

SORU: 01.04.2000 tarihinde sigortalı oldum. 1956 doğumluyum doğum borçlanmasıyla 3600 günü doldurduğumda emekli olabileceğimi söylediler, ne yapmam gerekir?

CEVAP: Sosyal Güvenlik konularında yanlış bilgi telafisi olmayan sonuçlar doğuruyor. 8.9.1999 tarihinde 4447 sayılı yasayla emeklilikte önemli değişiklikler oldu. 8.9.1999 tarihinden sonra sigortalı olanlar 3600 gün ve 15 yıllık süreyle emekli olamazlar. Siz 4500 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olacaksınız yani 2025 yılında 4500 günle emekli olacaksınız 2025 yılında 69 yaşınızda 4500 günle emekli olabilirsiniz.

SİZLERDE SORULARINIZI BANA BURSA HAKİMİYET GAZETESİ ………FAX NUMARASINDAN GÖNDEREBİLİRSİNİZ

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir