Ara 1, 2014

Yayınlayan  Genel, Makaleler, Önemli Bilgiler | 0 Yorum

DENEME SÜRESİNDE İHBAR TAZMİNATI OLUR MU?

İşçiler ve işverenler en çok tazminat konusunda karşı karşıya gelirler. İşten çıkmak isteyen işçiler ve işçisini işten çıkartmak isteyen işverenin en çok ihbar ve kıdem tazminatları konusunda karşı karşıya geldikleri bilinmektedir.

İhbar tazminatı konusunda deneme süresi çok önemlidir, çünkü deneme süresinde işten ayrılmak isteyen işçi yada işçiyi işten çıkartmak isteyen işveren ihbar tazminatı ödemek zorunda değillerdir.

4857 sayılı İş Kanunu’nda deneme süresinin en önemli uygulama alanı ihbar öneli ve ihbar tazminatı müessesesidir. Deneme süresi içinde tarafların iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız olarak feshedebileceğini açıkça belirtmektedir.

İş Kanunu’nda, kıdem tazminatı ve iş güvencesi hükümlerinin aksine, ihbar öneli ve ihbar tazminatı için herhangi bir asgari çalışma şartı aranmamıştır. Bu nedenle, deneme kaydının bulunmadığı hallerde, iş sözleşmesi 1 gün bile sürse en az 2 hafta ihbar öneli / ihbar tazminatı söz konusu olacaktır.

Deneme süresinin varlığı halinde ise, iş sözleşmesini deneme süresi içinde feshedecek olan işçi ve işveren açısından, bildirim şartı ve ihbar tazminatı yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Ancak, deneme süresi geçtikten sonra yapılan fesihlerde -doğal olarak- deneme kaydından yararlanılması mümkün değildir.

İhbar tazminatı, işçinin ve işverenin iş kanunundan doğan hakkıdır. Çeşitli sebeplerle işten çıkartılan işçiye çalışma süreleri göz önünde bulundurularak verilen tazminattır. İşveren ve işçi, işten ayrılmadan önce çalışma süresine göre karşılıklı işten ayrılmadan önce bildirim sürelerine uymak zorundadır.

İş Kanunu’nun 13. maddesine göre işçi veya işveren, hizmet sözleşmesini aşağıda belirtilen bildirim sürelerine uymadan sona erdirirse, bildirim sürelerine ait ücret tutarını ihbar tazminatı olarak öderler. İhbar tazminatı, işçinin hizmet süresine bakılarak hesaplanır. İş Kanunu’na göre ihbar tazminatının hesaplanmasında esas alınacak süreler şu şekildedir. – 6 aydan az çalışanlar için 2 hafta – 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışanlar için 4 hafta – 1,5 ile 3 yıl arası çalışanlar için 6 hafta – 3 yıldan fazla çalışanlar için 8 hafta İhbar süresi tespit edildikten sonra bu süreye karşılık gelen aylık brüt gelir giydirilmiş aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır. Gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılır.

************************************************************

Özgür bey, Torba Yasayı sabırsızlıkla bekliyoruz emeklilikte yaşını ve sigortalılık süresini dolduranlar eksik günlerini torba yasayla borçlanıp, prim günlerini tamamlayıp emekli olabilecekler mi? ESİN GÜR

Esin hanım, torba yasa önümüzdeki hafta netleşecek fakat tasarıda prim günü eksik olanlara herhangi bir borçlanma hakkı verilmedi yasa resmi gazetede de yayınlanmadan önce

TBMMM de ilaveler olabilir benim ama benim şahsi düşüncem maalesef prim günü eksik olanlara herhangi bir hak verilmeyeceği yönünde.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir