May 6, 2016

Yayınlayan  Makaleler | 0 Yorum

ÇALIŞANLARI YAKINDAN İLGİLENDİREN YASA KABUL EDİLDİ!!!

foto

KİRALIK İŞÇİ YASASI !!

Daha önce  Abdullah Gül tarafından veto edilen kiralık işçi; yasal adıyla ; “Özel İstihdam Büroları Yasası” kabul edildi.

İşçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan, ‘özel istihdam büroları yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi
Düzenlemeye göre iş ve işçi arayanlar özel istihdam bürolarına başvurabilecek. Özel istihdam büroları da işveren ile işçi kiralama, geçici işçi ile de iş sözleşmesi imzalayacak.
İşçiyi çalıştıracak olan işveren işçi kiralama sözleşmesi karşılığında özel istihdam bürosuna bir bedel ödeyecek. Özel istihdam bürosu bu bedelden kendi komisyonunu aldıktan sonra işçinin ücretini ödeyecek.
Geçici işçiyi çalıştıranlar, iş hukuku bakımından işveren olmayacak. Özel istihdam bürolarının işveren olarak yükümlülüğü işçinin kiralık olarak çalıştığı süreyle sınırlı olacak.
İşveren 8 ay kiralık işçi çalıştırabilecek
Tasarı ile işyerindeki başka işçilerin hamilelik, askerlik, yıllık izin ve hastalık hallerinde, mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde kiralık işçilik uygulaması yapılabilecek. İşyerinin iş hacminin “öngörülemeyen ölçüde” artması nedeniyle, dönemsel iş artışları ve aralıklı olarak gördürülebilecek işlerde de kiralık işçi çalıştırılabilecek. Bu hallerde yapılacak kiralık işçi uygulaması ise dört ayı geçmeyecek ancak iki kez yenilenebilecek. Aynı iş için altı ay geçmedikçe uygulama tekrarlanmayacak.
Kiralık olarak çalıştırılacak işçi sayısı toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak on veya daha az işçi çalıştırılan işyerleri için beş işçiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir