Bu Yazımızı Okuyanlar Daha Erken Emekli Olabilir!

Bu Yazımızı Okuyanlar Daha Erken Emekli Olabilir!

Ülkemizde emeklilik için sizden istenen şartları ilk işe başlama tarihiniz belirler. Ülkemizde binlerce kişinin işe başlama tarihi sisteme girdiği tarih olarak kabul edilmiyor, bunun nedeni ilk defa sigortalı olduğunuzda sigorta girişiniz yapılmış olsa dahi adınıza prim ödenmemiş ise size verilen SSK sicil numarası geçerli olur fakat emeklilikte ilk işe başlama olarak kabul edilmez.

Olayın özeti;

SORU: Özgür bey 06.04.1970 doğumluyum , 08.12.1989 tarihinde sigortalı oldum. Sigorta kartımı hala saklıyorum, yaklaşık 3 ay çalıştım daha sonra babamın yanında işlerinde kendisine 7 yıl yardımcı oldum herhangi bir sigortam ödenmedi, 03.07.1996 tarihinde sigortalı olarak tekrar çalışmaya başladım. Emeklilikte SGK dökümü aldığımda ilk işe başlamam sistemde gözükmüyor. SGK’da konuyu araştırdığımda adıma sigorta yapıldığını fakat prim ödenmediğini söylediler fakat bu konuda bana yardımcı olamayacaklarını da söylediler, Özgür Bey benim durumunda olan  çok kişinin olduğunu öğrendim benimle birlikte aynı durumda olanlara lütfen yol gösterin çok mağdur durumdayız.

CEVAP: Bu konuda olan binlerce mağdur sigortalı var. Sizin 20.11.1989 tarihi ilk işe başlama tarihine göre 51 yaşında 5450 günle emekli olacaksınız fakat adınıza giriş var prim ödenmemiş ise 03.07.1996 başlangıç olarak sayılacak ve siz 56 yaşında 5825 günle emekli olacaksınız. SGK kendince haklı olarak prim ödenmediğinden dolayı size tescil hakkı vermem diyor fakat bu konuda dava açarsanız, sorumlu olarak SGK’yı görüyor ve sizin tescilinizi kabul ediyor. Kısacası bu konuda dava açmanız şart dava açarak 5 yıl daha erken emekli olabilirsiniz, siz ve sizin durumunuzda olan kişilere dava açmanızı öneriyorum, davayı çalıştığınız iş yerine değil de SGK’ya açmalısınız.(Bu hesaplama erkek bir sigortalı için yapılmıştır) Bu konuda bizden gerekli desteği alabilirsiniz. 0543 625 5 625 /0224 224 39 27

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir