Bu Ülkelerde Yaşayan ve Yaşamış Türk Kadınları, Çalışmadan Emekli Olur!

Bu Ülkelerde Yaşayan ve Yaşamış Türk Kadınları, Çalışmadan Emekli Olur!

3201 sayılı yurtdışı borçlanma yasasıyla yurtdışında ev hanımlığı yada çalışmadan boşta geçen sürelerini borçlanmak isteyenler Uluslar Arası Sosyal Güvenlik Anlaşması yaptığımız ülkeler olan Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Fransa, Hollanda, İngiltere İsveç, İsviçre, K.K.T.C, Kanada, Kebek, Libya, Lüksemburg, Makedonya, Norveç, Romanya Hırvatistan’da geçen sürelerini belgelendirmek suretiyle borçlanma yapar ve borçlanma tutarlarını en geç üç ay içinde ödemeleri durumunda sigortalılık süreleri, prim günleri ve yaşları dolduğunda Türkiye’den emekli olabilirler. Bu durumda olanlar kadınlar Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda da değiller. Türkiye’den çalışmaları varsa SSK’dan da emekli olabilirler. Çalışmaları olmayanlar ise 1 gün SSK’lı olarak çalışırlarsa(Burada gerçekten çalışmak çok önemli fiili çalışması olmayanlar sıkıntı yaşayabilirler) en son SSK çalışması olanların boşta geçen veya ev hanımlığında geçen sürelerini eski adıyla SSK’ya borçlanabilirler ve SSK şartlarıyla emekli olabilirler.

Yukarda saydığımız ülkelere dışında yakında Slovakya, Karadağ, İtalya, Sırbistan gibi ülkelerde eklenecek yapılan sözleşmeler meclisten geçti, nota teatisi aşamasında,Güney Kore ve Tunus ile sözleşmeler imzalandı, meclisin onayını bekliyor.

***************************************************************************

SORU: Özgür bey benim size bir sorum olacak kız kardeşim evlenip Eylül 2014’te Finlandiya’ya gidecek. Sigortasını Türkiye’den devam ettirip Türkiye’den de emekli olmasını istiyoruz bunun için ne yapmamız gerekiyor. Sigortalı çalışıyordu ama şuan cıktı biz dışardan isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyoruz . Ne yapmamamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: 01.2008 tarihinde 5510 sayılı yasayla yapılan değişiklikle birlikte isteğe bağlı prim ödemede ikametgahın Türkiye’de olması istenmektedir. 1 Ekim 2008 öncesi yurtdışında bulunup Türkiye’den isteğe bağlı prim ödeyenler ödemeye devam edebilir fakat 1 Ekim 2008 sonrası ikametgahı Türkiye’de olmayanlar isteğe bağlı prim ödeyemez buna bağlı olarak kardeşiniz Türkiye’den isteğe bağlı sigorta primi ödeyemez.

Kardeşiniz Finlandiya’da çalışırsa çalıştığı dönemleri Türkiye’den 3201 sayılı yasaya istinaden borçlanıp primlerini ödeyip yaşı geldiğinde emekli olabilir.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir