Bankalardaki Paralar Nasıl Geri Alınır?

Bankalardaki Paralar Nasıl Geri Alınır?

Bankacılık Kanunu gereği bankalar unutkan mudiler için son çağrılarını yapmaya başladılar. 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre, bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabi oluyor. Bankalar bu çerçevede, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden yayımlamaya başladı. Mudiler 10 yıldır işlem yapılmadığı için zamanaşımına uğrayacak banka hesabını olup olmadığını TC numaraları ile “www.zamanasimi.org” internet adresinden öğrenebiliyor.

Zamanaşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerin 16 Haziran 2014 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat bakiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilecek. 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle zamanaşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye bildirilen 254 bin 717 adet mevduat ve katılım hesabı bulunuyor. Unutulan hesaplar sadece kişilere ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler, devlet kurumlarının bile unutulmuş hesabı bulunuyor. Bu hesapların toplam Türk Lirası karşılığı da yaklaşık 119 milyon lira düzeyinde.

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Bankacılık Kanunu gereği bankalar unutkan mudiler için son çağrı yapıldı. Mevduatı zaman aşımına uğrayan mudilerin 16 Haziran 2014 tarihine kadar başvurmaması halinde, zaman aşımına uğramış mevduat bakiyeleri TMSF’ye devredilecek. En çok para ise İş Bankası’nda unutuldu.

TMSF, bankalarda unutulan paraları 01 Şubat tarihinden itibaren askıya çıkarıyor. Üç ay askıda kalacak unutulan hesapları bankaların internet sitesinden de sorgulamak mümkün olacak. Ayrıca www.zamanasimi.org sitesinden de T.C kimlik numaraları ile sorgulama yapılabilir.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir