30 Günden Az SSK’Lı Çalışan Esnafın Ve Şirket Ortaklarının Eksik Günleri SSK Mı Yoksa Bağ-Kur Mu Sayılır?

30 Günden Az SSK’Lı Çalışan Esnafın Ve Şirket Ortaklarının Eksik Günleri SSK Mı Yoksa Bağ-Kur Mu Sayılır?

Vergi mükellefi ve şirket ortaklarının bilmesi gereken önemli bir Genelge; Kendi adına iş yeri olan Esnafın yada şirket ortağı olanların kendi iş yerleri dışında başka bir iş yerinde 30 günden az sigortalı olarak çalışanların eksik günleri için çıkan Genelgeler kafaları bir hayli karıştırıyor. Bu konuda son genelge olan 2014/5 bu konuda son genelgedir.Sosyal Güvenlik Kurumu, 2013/11 sayılı genelge ile SSK ve Bağ-Kur çakışmasına açıklamalar getirmişti fakat  2014/5 sayılı genelge ile son noktayı koymuş oldu. Vergi mükellefi ve şirket ortağı olanlardan kısmi süreli SSK’lı çalışanların, 30 günden eksik süreleri için Bağ-Kur zorunluluğu getirdi.

5510 sayılı Kanun’un 53 üncü maddesinde, 6111 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile SGK, yayınladığı 2013/11 sayılı birleştirilmiş genelgede diyordu ki; esasen vergi mükellefi, şirket ortağı veya tarımsal faaliyeti sebebiyle Bağ-Kur’lu (4/B) sayılması gereken sigortalılar, ayda 1 gün daha olsa bir başka iş yerinden SSK’lı olurlarsa, Bağ-Kur hiç devreye girmez, kişi SSK’lı sayılır deniyordu. Buna bir de ekleme yapıp, dilerlerse de dilekçe verip SSK’da ki aylık 30 günden eksik kalan süre için Bağ-Kur’a prim ödeyeceğim diyebilirler. Ödedikleri 30 günden eksik sürelerdeki Bağ-Kur primleri de SSK’ya sayılır demişlerdi fakat;

2014/5 Sayılı Genelge ile diyorlar ki, aslında Bağ-Kur’lu olması gereken vergi mükellefiyeti, şirket ortaklığı veya tarımsal faaliyette bulunanlar, bir başka işveren yanında ayda 30 günden az çalışıyorlarsa, ister dilekçe versinler ister vermesinler 30 günden eksik süreler için mutlaka Bağ-Kur primi ödeyecekler. Üstelik yasaya aykırı bir şekilde SSK’lı bildirilenler SSK’ya, 30 günden eksik olan süreler için ödeyecekleri Bağ-Kur primleri de Bağ-Kur’a sayılacak.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir