Haz 29, 2016

Yayınlayan  Makaleler | 0 Yorum

KIDEM TAZMİNATI FONU TASARISI NETLEŞTİ

foto

KIDEM TAZMİNATI FONU TASARISI NETLEŞTİ

Hükümet “Kıdem Tazminatı Fonu” ile ilgili uzun süredir üzerinde çalışılan tasarıyı büyük oranda netleştirdi. Bu tasarıya göre her personel adına kıdem tazminatı fonu için işyerinden bağımsız olarak kişinin kendisi adına bir hesap açılacağı ve kıdem hak edişlerinin bu hesapta biriktirileceği belirtiyor. Her çalıştığı şirkette aynı kıdem tazminatı fonu hesabı kullanılacak.

KIDEM TAZMİNATI FONU KİMLERİ KAPSAYACAK?

Yasanın yürürlük kazanması ile birlikte çalışmaya devam eden ya da yeni çalışmaya başlayan kişiler için kıdem tazminatı fonu sistemine dâhil olacak. Tüm çalışanların bu sisteme aynı anda geçiş yapması planlanıyor. Fakat yasanın yürürlük tarihinde,yürürlük önceki dönemler için hak ediş varsa o dönemler için yeni sisteme göre mi eski usule göre mi işlem yapılacak,işçinin bu konuda bir tercih yapması gerekecek. Geçmiş hak edişleri için eski usulde kalmayı seçen çalışanlar için ise geçmiş dönem kıdemlerine ilişkin alacakları kıdem tazminatı fonuna aktarılmadan yürürlükten önceki kurallara göre değerlendirilecek. İşçinin geçmiş hak edişleri ile ilgili haklarının da fonda değerlendirilmesi yönünde bir tercihi olmuşsa, hem önceki hak edişi hem de yürürlükten sonraki hak edişleri kıdem tazminatı fonunda birikecek. Yeni sistemi tercih etmesi durumunda işveren bu işçinin geçmiş ödemeleri için fona bir miktar prim aktaracak. Bu tutar işçi tarafından belirlenen bir süre kadar fondan çekilemeyecek.

FONA KİMLER KATKI YAPACAK?

Konuşulan tasarıya göre fona yalnızca işveren katkı yapacak, işçi kıdem tazminatı için bir prim ödemesi yapmayacak. Devletin bu tutarlara herhangi bir katkı yapmayacağı, belki işverenin vergi ya da işsizlik sigortası primlerinden indirim yaparak işverene kolaylık sağlayabilecek uygulamalara başvurulabileceği konuşulan konular arasında.

Bahsedilen haberde prim ödemelerinin devlet tarafında bir garantisinin olmayacağı, primlerini ödememiş olan işverenler için hukuki süreçlere başvurabileceği belirtiliyor.

KIDEM TAZMİNATI FONUNU KİM YÖNETECEK?

Kıdem Tazminatı fonu yönetimini Bireysel Emeklilik Şirketleri yapacağı söyleniyor. Emeklilik şirketlerinin kıdem tazminatı fonlarını hangi yatırım araçları ile değerlendirmeye koyacakları ve bu fon hesaplarının nasıl yönetileceği ile ilgili yeni bir mevzuat düzenlemesine gidilecek.

İŞÇİ KIDEM TAZMİNATINI FONDAN NE ZAMAN ÇEKEBİLECEK?KIDEM TAZMİNATI TUTARI NASIL HESAPLANACAK?

Habere göre, evlilik ve askerlik gibi durumlardan kaynaklı işten çıkışı nedeniyle kıdem tazminatı almak isteyen işçiler kıdem tazminatını fondan çekebilmeleri için 10 şartını sağlamaları gerekecek. Bu süreçte 10 yılı tamamlamış dahi olsa hak ettiği kıdem tazminatı tutarında bir düşüş söz konusu olabilecek.

İşçi 15 yıl çalışma ve 3600 prim günü şartının sağlanması ile her bir kıdem yılı için 30 günlük ücretini kıdem tazminatını fondan çekebilecek. En az 10 yılını doldurmuş bir kişinin evlilik, askerlik gibi sebeplerle işten ayrılması durumunda alacağı kıdem tazminatı kıdem yılı karşılığı olarak 30 günden daha az güne tekabül edecek şekilde hesaplanması tartışılan konular arasında yer almakta. Kişi kıdem tazminatı fonundaki tüm hak edişini emekli olurken alabilecek.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir