1 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 1 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz!!!

1 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 1 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz!!!

Emeklilik şartları ülkemizde her an değişiklik gösterebileceğinden ve çalıştıkça ileride emekli olunduğunda alınacak ücretin her ay prim ödedikçe düşmesi   sonucu herkes bir an evvel emekli olmak istiyor. Emekli olmak için prim günü eksik olan erkekler prim günlerini askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilirler. Hatta askerden sonra sigortalı olanlar askerlik borçlanması yaparak hem daha genç yaşta emekli olabilirler hem de daha az prim günüyle emekli olabilirler. Emeklilikte 25 yılı doldurmak için de gene askerlik borçlanmasıyla işe başlama tarihi geriye çekilebilir.

 Askerlik borçlanmasını kimler yapmalıdır; 

1-İşe başlama tarihini geriye çekmek isteyenler, askerden sonra sigortalı olmuş iseler askerlik borçlanması yaparak işe başlama tarihini geriye çekerek daha az prim ve daha erken yaşta emekli olabilirler.

2-Askerlik borçlanmasını askerden sonra sigortalı olmuş ve 25 yıllık süresini dolduramayanlar askerlik borçlanması yaparak işe başlama tarihini geriye çekerek 25 yıllık süresini doldurmak için yapabilirler.

3-Prim gün sayısı eksik olanlar ister askerden önce ister askerden sonra sigortalı olsunlar prim gün sayısını arttırmak için askerlik süresi kadar borçlanma yapabilirler.

Kimlerin Askerlik Borçlanması Yapmasına Gerek Yok;

Prim gün sayısını doldurmuş askerden önce sigortalı olanların askerlik borçlanması yapmasına gerek yoktur. Çünkü bu durumda olanlar askerlik borçlanması yaparak işe başlama tarihini geriye götüremeyeceğinden emekli olacağı yaştan daha erken yaşta emekli olma şansı yoktur. Hatta 25 yıllık süresini dolduramıyorsa da askerlik borçlanması yaparak işe başlama tarihini öne çekemeyeceğinden bu durumda olanlara askerlik borçlanmasını hiçbir yararı olmaz diyebiliriz.

Askerlik Borçlanmasını Tamamını mı Borçlanmak Zorundasınız;

Askerlik borçlanması yapmak isteyenler askerlik süresinin tamamını borçlanmak zorunda değildir. Kademeli emeklilikte işe başlama tarihini bir kademe yada iki kademe geri çekme şansı varsa bu süre kadar borçlanma yapması yeterli olacaktır.

Örneğin 24.05.1985 tarihinde ilk defa askerden sonra sigortalı olan sigortalı 49 yaşında 5300 günle emekli olur fakat bu durumda olan sigortalı 1 gün  askerlik borçlanması yaparsa 48 yaşında ve 5225 günle emekli olur. Askerlik süresine göre bu durumda olan sigortalı ayrıca 1 yıl 6 ay 1 gün askerlik borçlanması yaparsa 2 yıl erken emekli olabilir. Yani 47 Yaşında ve 5150 günle emekli olabilir.

Askerlik borçlanmasında günlük 31/12/2017 tarihine kadar günlük 18,96 Lira ödeyerek istediğiniz kadar gün borçlanabilirsiniz. Emeklilikte kaç güne ihtiyacınız varsa o kadar süre borçlanmanız cebinizden daha az para çıkarak yararınıza olacaktır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir